Przedstawienie zagadnienia – nawiewniki:

Basen kryty jest miejscem o szczególnych wymogach temperaturowych i wilgotnościowych, ale nie tylko, równie ważny jest sposób dystrybucji powietrza dla każdej hali (wcześniej pisałem o kanałach wentylacyjnych na basenach).

Wiąże się to przede wszystkim z dwoma zagadnieniami.

  1. utrzymanie temperatury przegród szklanych  powyżej punktu rosy, który dla basenu krytego przy założeniach 30 st. C i 60% wilgotności względnej wynosi ok. 20 st. C. Oznacza to, iż temperatura każdej przegrody musi być wyższa niż 20 st.C, w innym przypadku na ich powierzchni zaczyna się wykraplanie pary wodnej zawartej w powietrzu.
  2. ukierunkowanie powietrza tak, aby minimalizować prędkości powietrza w strefie przebywania ludzi. Prędkość na hali basenowej w obrębie plaży, czyli miejsca wypoczynku powinna nie przekraczać 0,2m/s, jeżeli jest ona wyższa powoduje uczucie przeciągu dla użytkownika.

Rozwiązanie – szyny nawiewne

Właśnie te dwa zagadnienia wykazały, iż optymalnym sposobem dystrybucji powietrza na halę basenu jest nadmuch ciepłego, świeżego powietrza poprzez szczelinowe szyny nawiewne z poziomu plaży wzdłuż ścian z oknami, dokładnie na ich długości, w odległościach między 20 a 30 cm od samych przeszkleń.

Efekt

Taki rozkład powoduje uzyskanie efektu kurtyny powietrznej między hala basenową a przeszkleniami a dodatkowo ogrzewa powierzchnie okien, zapewniając utrzymanie odpowiedniej temperatury na całej powierzchni okien. Dystrybucja typu dół-góra pozwala jednocześnie na zminimalizowanie prędkości w strefie wypoczynku, ponieważ powietrze nawiewane poprzez szynę nawiewną wytraca prędkość i migrując dalej wewnątrz hali nie powoduje przykrych odczuć przeciągów.

Dobór nawiewników – nie zawsze taka szyna prosta, jak ją malują 😉

O ile sama zasada działania szczelinowych szyn nawiewnych jest prosta (ogólne info o nawiewnikach znajdziemy choćby w Wikipedii) to istnieje kilku producentów, którzy wykonują szyny w zgoła odmienny sposób. Najczęściej stosuje się szyny wykonane z aluminium anodowanego lub stali kwasoodpornej 316L.

szyna nawiewna - dobór nawiewników

Budowa szczelinowej szyny nawiewnej: Profile aluminiowe lub ze stali kwasoodpornej skręcane śrubami.

Ilość szczelin determinowana jest ilością powietrza wentylacyjnego którą chcemy za pośrednictwem szyny szczelinowej dystrybuować na hale basenu. Maksymalna zalecana szerokość pojedynczej szczeliny wynosi 0,8 mm. Uwarunkowane jest to kwestiami bezpieczeństwa – tak mała szczelina uniemożliwia uszkodzenie stopy.  Im więcej powietrza potrzebujemy tym więcej szczelin posiada szyna – wielokrotność wymiaru 0,8 mm.

Na rynku jest również dostępna szczelinowa szyna nawiewna, której budowa jest bardziej złożona, a sama konstrukcja została opatentowana przez producenta. Jest to szczelinowa szyna nawiewna marki Herget, która spełnia dokładnie taka samą funkcje jednak profile akurat tutaj aluminiowe maja specjalne wytłoczenia po wewnętrznej stronie szyny, które zapewniają tworzenie kurtyny między halą basenu a przeszkleniem, jednak w sposób ograniczający straty ciepła dla strumienia nawiewnego:

dobór nawiewników - odchyl

Na rysunku widoczna jest odchyłka strumienia nawiewnego od przeszklenia o 15 stopni, stąd wspomniana eliminacja strat ciepła.

 

Szyna Herget charakteryzuje się również systemową budową – regulowana wysokość nawiewnika, profile zamykające boczne i górne. Umożliwia dzięki temu łatwy montaż oraz zabezpieczenie szyny na czas trwania budowy. Dobór nawiewników tego typu wymaga wiedzy o ich parametrach i pewnego doświadczenia, zalety są jednak bardzo widoczne w trakcie użytkowania. Rozwiązanie to ma jednak jedną wadę – bardzo wysoką cenę.

 

Zachęcam Cię do zadawania pytań, jeśli dobór nawiewników sprawia Ci problem, nie jesteś pewny, czy zostały właściwie dobrane, osadzone. Skontaktuj się

mgr inż. Grzegorz Popielarski